Ovet klo 17, konsertti alkaa klo 18. Osana Jyväskylän kesän ohjelmistoa Ilokivi Venuella nähdään Kaj Chydeniuksen lauluja -tapahtuma. Konsertissa Kaj Chydeniuksen luottolaulajat Minja Koski ja Mikael Saari tulkitsevat Chydeniuksen tuotantoa pianisti Arto Piispasen säestyksellä.
Konsertissa kuullaan säveltäjän rakastetuimpia lauluja viideltä eri vuosikymmeneltä. Ohjelmistossa ovat muun muassa kauniit klassikot ”Puhu minulle rakkaudesta” ja ”Sinua, sinua rakastan”.
Minja Koski: Laulu, huilu
Mikael Saari: Laulu, kitara
Arto Piispanen: Piano
Minja Koski on laulaja-lauluntekijä ja näyttelijä, joka julkaisee omaa musiikkiaan artistinimellä M. M on lunastanut viime vuosina paikkansa kotimaisen pop-musiikin kiinnostavimpien tekijöiden joukossa. Viiden julkaistun albumin myötä on sadellut ylistäviä arvioita, vuoden paras kotimainen albumi, ehdokkuudet Emma- ja Teosto-palkinnoissa sekä keikkoja tärkeimmillä kotimaisilla festivaaleilla. Koski on vieraillut laulajana useissa projekteissa ja säveltänyt musiikkia myös teatterin tarpeisiin.
http://m-official.fi/
Mikael Saari on muusikko ja näyttelijä, joka nousi suuremman yleisön tietoisuuteen Uuden Musiikin Kilpailu -ohjelman kautta, jossa hän kilpaili itse kirjoittamallaan kappaleella On It Goes. Kyseinen kappale löytyy Saaren The Grand Letdown -debyyttialbumilta, joka ilmestyi keväällä 2016. Saari toimii aktiivisesti musiikin ja teatterin parissa.
https://www.facebook.com/mikaelsaariofficial
Konsertissa on istumakatsomo.
Aika: Su 7.7.2024 klo 18.00. Ovet avautuvat klo 17.00.
Liput:
Peruslippu 36 €
Eläkeläinen 33 €
Opiskelija/työtön/siviilipalvelus/varushlö/alle 18v 26 €
Kesto: n. 1h 40min väliaikoineen
Ilokivi Venuen baari palvelee.
Jyväskylän kesä www.jyvaskylankesa.fi
Kuva: Tommi Mattila
Muita tulevia keikat
Keikat
Night Shift Tribute Fest vol. 2
Night Shift Tribute Fest täyttää Ilokivi Venue jälleen tummilla sävyillä ja raskailla soundeilla syyskuussa.
Keikat
JÄTKÄJÄTKÄT
Jätkäjätkät nostaa tunnelman kattoon Ilokivi Venuella lokakuussa 2025!
Keikat
Elastinen: EK2
Suomiräpin pioneeri ja Rähinä Recordsin perustajajäsen Elastinen saapuu EK2 -kiertueellaan Jyväskylään. Räppäri palaa juurilleen uudella EK2-albumilla, joka juhlistaa 20 vuoden matkaa suomiräpin ytimeen.